Материалът и произведението, което той разглежда НЕ са подходящи за лица под 18 години
Здравейте, скъпи приятели на Цитаделата, вие сте с рубриката Азиатско каре и днес ще ви представя ревюто на индонезийския хорър филм Sumala. Малко са продукциите, за които се говори така изразително както за тази – в крайна сметка голяма част от съдържанието на сюжета го виждаме още на постера. Продуцент на Sumala е самият Роки Сорая, легенда в азиатската кино-индустрия и един от най-обещаващите млади творци на Индонезия. Екипът му е повече от разноцветен като в него се откроява името на режисьора Ризал Мантовани, който отдавна снима с Роки сходни сюжети като Kuntilanak, The Train of Death или Mumun. Така че едва ли ще останете разочаровани от видяното, което отразява една от най-мрачните черти в корените индонезийски вярвания – тъмният шаманизъм. Не на последно място – не гледайте този филм ако имате слаби нерви, той е…хммм, как да кажа, експлицитен 🙂
Филмът започва в малкото индонезийско градче Семаранг, дом на богатият местен големец Соджиман, който живее с красивата си съпруга Суластри в богато имение близо до реката, която обикаля града. Животът на Соджиман и Суластри е разточителен, но не и щастлив тъй като годините минават, а те все още си нямат дете. В културата на исляма това се възприема като особено наказание, което се изпраща от Всевишния на онези, които са го заслужили. Местните хора си шушукат, че наказанието всъщност се дължи на жестокия, алчен нрав на Соджиман и лекото поведение на жена му. Един ден в семейството избухва жестока свада, а слугите на богаташите чуват страховития глас на велможата, който крещи на жена си: „Ако до края на годината не ми родиш наследник, ще се оженя отново!“. Изпаднала в ужас, че ще изгуби богатия си съпруг и положението си Суластри започва отчаяно да търси решение на въпроса.
В крайна сметка мистериозни хора насочват Суластри към една старица, която живее в изолиран кът отвъд реката на Семаранг – баба Тукина. За нея се вярва, че може да помогне на всеки човек с каквото му е необходимо, а затова свидетелстват много хора, които са били при нея. Без да губи време Суластри отива при баба Тукина, очаквайки в скромната къща да я посрещне мила и приветлива жена, която да я изслуша и да й помогне да се отърве от безплодието си. Но красавицата остава шокирана, когато пред нея изниква зловеща старица, която директно й предлага кошмарна сделка: да стане слуга на джин, срещу което да роди близнаци. Условието е просто – Соджиман и Суластри трябва да отгледат и двете деца като свои, а когато второто навърши пълнолетие истинският му баща – джинът ще дойде и ще го вземе със себе си. Без да казва нищо на съпруга си, Суластри приема сделката и получава това, което желае. Скоро обаче се оказва, че уговорката с баба Тукина се сбъдва не така, както си я е представяла.
Sumala е страхотен хорър, който впечатлява с атмосферата и сюжета си. Филмът представя по страхотен начин как живеят богатите хора в азиатските общества като изпълнението е безупречно откъм представяне на реквизита. Луна Мая и Дарий Синатриа са актьори, които индонезийската публика добре познава от фирмите на Роки Сорая и Джоко Анвар и този път те се представиха все така невероятно. Главната поука във филма е, че хората често стават жертва на желанията си, когато те са особено силни и не достатъчно морални в същността си. Но има сделки, които не трябва да се правят и договорки, които винаги се обръщат срещу теб, когато си помислиш, че можеш да надхитриш бащата на лъжата. Радвам се, че екипът на филма е решил да поднесе това послание по толкова директен начин, обгърнато в реално фолклорно вярване, с което и до днес родителите в Индонезия плашат непослушните деца – не оставай до късно вечер, иначе Сумала ще дойде да те вземе!
Ревю на доц. д-р Искрен Иванов
Последни коментари