Скъпи приятели на Цитаделата, в днешното ревю ще ви запозная с един филм, който ми навява лека носталгия тъй като всъщност е римейк на оригинална история, която излезе на черния пазар в нашата страна в началото на 90-те. Под черния пазар, разбира се, визирам онези филми, близки до нашия жанр, които много трудно можеха да се намерят и обикновено трябваше да гледаме пиратски копия. Kung-Fu Boys на режисьора Дао Шенг до голяма степен ъпдейтва леко оригиналния сюжет на стария едноименен филм, но за разлика от повечето римейкове на нашето време го прави по далеч по-успешен начин. А още по-голямо достойнство на филма е, че в него виждаме уникална културна сплав на две азиатски традиции – китайската и корейската.
Сюжетът на филма разказва историята на малко момче – Уай Уай, който израства сирак и е отгледан от дядо си. През деня младежът ходи на училище, опитвайки се да след непосилно високите изисквания на учителите си, а през нощта слага костюма и заедно с приятелите си се бори със злодеите, които се опитват да тормозят хората по улиците на Пекин. Негов най-верен съюзник е т.нар. школа на драконовата китка – бойно умение в рамките на корейския стил Таекуондо, който се изучава от много китайци заради относително по-лесната му приложимост в сравнение с доста по-енергоемките даоистки практики. С годините Уай Уай си поставя за цел не просто да помага на хората, но и да постигне мечтата на всеки младеж, който тренира Таекуондо в Китай – победа на Националния шампионат, където всички училища изпращат свои възпитаници за да премерят силата си.
Това води Уай училището (или т.нар. доджо по Таекуондо) Лонг Инг, което е едно от най-елитните в страната, в чиито отбор постъпва и младежът. Един ден, докато тренира, момчето научава от учителя си, че другото най-силно доджо в града – Ху Сяо е отправило предизвикателство към Лонг Инг за личен дуел в турнира. И докато най-силният от всички възпитаници на Лонг Инг – Лин Циу Нан се възстановява от контузия на счупен крак, на Уай се пада честта да представлява доджото на турнира, където момчето ще трябва да се изправи срещу Цу Хей Кен – някогашен възпитаник на школата Инг, впоследствие предал учителя си и преминал към клана на Ху Сяо.
Както вече казах – отлично заснет филм с епични сцени и невероятна бойна хореография, с която ефектите изобщо не липсват. Продукцията дава и много хубав поглед и представа за това какви са най-градивните практики при възпитанието на младото поколение, от което в най-голяма степен зависи и бъдещето на нашата цивилизация…пък и на нашия жанр. А на мен просто ми се иска повечето масови римейкове да са като този – тогава може би кината също щяха да бъдат по-пълни, а приходите на масовите продукции – по-високи. Защо ли? Вижте в трейлъра.
Ревю на доц. д-р Искрен Иванов
Последни коментари