Нищо не може да провокира едно бързо и леко ревю така както една бърза и лека игра, изиграна буквално за по-малко от 2 часа. Бягство от тайните стаи или по-просто казано Backrooms са тип игри базирани на крийпи паста, която започна началото си като пост във 4chan и в последствие се превърна в нещо като интернет фолклор. В основата си това е история за офисен чиновник, който попада в паранормална аномалия – безкраен офис, лабиринт с жълти стени, в които индивида броди с часове, дни, а може би и години опитвайки се да излезе от този кошмар, докато не изгуби разсъдъка си. В основата си това е алегория за корпоративния начин на живот, в който всякаква идентичност бива изгубена.
Концепцията на Backrooms доста добре се превежда и на езика на видео игрите, тъй като има поне пет инди игри на тази тематика, които експлоатират различни крийпи паста елементи. Една от тези игри се казва The Backroom – Lost and Found, където като че ли протагониста е по следите на изчезнало дете, но всъщност историята е доста по-мрачна. Играта е напълно безплатна в Steam и за един играч, но това ревю е за друга версия на Backrooms. В интерес на истината, в Steam има десетки игри за Backrooms, които не се различават твърде много помежду си. Което не изненадващо, тъй като жанрът creepypasta не зависи от авторско право.
Escape The Backrooms e игра на малкото студио Fancy Studios, което е и първата им по-сериозна игра, ако не се броят няколко хорър заглавия за мобилен телефон. Escape може да се играе от до четирима човека в кооперативен мултиплейър. Проектът е на стадий Early Access в Steam, което за по-незапознатите означава, че играта е в процес на разработка, но е напълно функционална. Протагонистът е анонимен, безличен индивид в жълт изолиращ костюм и противогаз. Запратен из жълтите коридори на Backrooms, той ще трябва да намери пътя навън. Играта има осем нива, всяко едно различно по концепция от другото. Повечето нива са лабиринти, в които дебнат смъртоносни аномалии, но има и такива в които играчите биват преследвани от така наречените entities. Механиките са максимално опростени, в играта почти няма интеракции различни от ходене, бягане, скачане и клякане. Тук там постен монолог ще ви подскаже какво трябва да правите в съответното ниво.
Едно ниво, обаче се различава от останалите. Това е нивото наречено Fun, което е всичко друго, но не и забавно. Тази част от играта контрастира с останалите, които се минават с лекота. Безкраен офисен коридор, окичен с празнични балони и странни злокобни чудовища с нарисувани усмивки, които ще ви убият на мига, ако не ги избягвате внимателно. Това е, и един от интересните елементи в всяка една Backrooms игра, че не можете да се биете. В повечето случай ще се налага да бягате и да търсите скривалище.
В общи линии, която и Backrooms игра да изберете, то тя ще бъде добро развлечение между големи и ангажиращи игри, които са ви поомръзнали. А и ако не сте изследвали жанра на creepypasta това би било добър старт.
Ревю на Васил Мирчев – младши
Последни коментари