Стигаме до наградата за Книга на годината

Chinese Tales ad

Тази седмица в Цитаделата ще гласуваме наградата за Книга на годината – най-старата ни и може би най-престижна награда. Първото нейно издание се връчва за далечната вече 2001-ва година, малко след като клубът бива създаден. През годините няколко пъти се сменят правилата, по които този трофей се избира, но нещо, което не се променя е престижът, който носи на издателството, подбрало в селекцията си заглавието, спечелило нашето гласуване. “Игра на тронове” от Джордж Р. Р. Мартин е първият носител на наградата, а през първото десетилетие от съществуването на клуба като най-успешна поредица се оформя “Хари Потър”, която печели с пета (“Хари Потър и орденът на феникса”), шеста (“Хари Потър и нечистокръвния принц”) и седма книга (“Хари Потър и даровете на смъртта”), а много години по-късно и с така наречената осма част, всъщност сценарий на театралната пиеса “Хари Потър и Прокълнатото дете”.

harry book 7

В началото на второто десетилетие от 21-ви век се появява сага, която оспорва първенството на Хари в категорията. Става дума за поредицата “Пърси Джаксън” на Рик Риърдън. Тя също четири пъти застава на върха в класациите ни, веднъж сборно за оригиналните пет книги и още три пъти за сагата-продължение “Героите на Олимп”. Може би най-убедителната победа на Рик в историята дойде през 2013-та година с “Домът на Хадес”, описал вълнуващото пътуване на главните герои Пърси и Анабет в Тартара, адското измерение от гръцката митология, в което са затворени най-свирепите чудовища.

house of hades

Акцентът, който категорията имаше върху поредици, написани за младежи намаля през последните години, когато внезапно жанрът на ужасите излезе напред. Първо “Отвъд стената на съня” от Хауърд Лъвкрафт получи награда в памет на преводача си Адриан Лазаровски през 2015-та, а между 2017-та и 2020-та четири пъти поред спечели Краля на хоръра Стивън Кинг. Началото на серията му бе поставено, разбира се, от “То”, а през 2020-та година, за юбилейните награди на клуба, с победата се поздрави апокалиптичния роман “Сблъсък”. Помежду двете спечелиха още фентъзито “Очите на дракона” и страховитата класика “Гробище за домашни любимци”.

pet-semetery-new

Разбира се, макар да са най-успешните автори в категорията, Роулинг, Риърдън и Кинг не са единствените, печелили победи. С два успеха например може да се похвали майстора на героичното фентъзи Р.А. Салваторе – за “Наследството на Мрака” и “Пробуждането на демона”, по една купа имат Дейвид Фарланд за “Даровете всечовешки”, Тери Брукс за “Камъните на елфите”, Стефани Майър за “Здрач” и Кристофър Паолини за “Наследството”. През миналата година обаче фокусът ни отново се насочи към литературата за по-млади читатели и с победата се поздрави сборникът “Китайски приказки”, илюстриран от гениалния художник Марайа, който надделя в оспорвано гласуване срещу книгата-игра “Пристанището на гибелта” от Иън Ливингстън. Кои ще са тримата претенденти да го наследят през тази година, ще научите в следващите дни.

chinese tales banner

 

Оставете отговор