Сборникът “Харесвате го по-мрачно” на Стивън Кинг спечели наградата на Goodreads за най-добра книга в категорията за хорър в тазгодишното издание на гласуванията в най-големия читателски сайт. Това е поредна титла за Краля на ужаса, който е най-успешният писател в историята на сайта като брой трофеи, след като последните години класацията за детско-юношески четива отпадна, а с нея секнаха и трофеите на Рик Риърдън (авторът на “Пърси Джаксън”). Друг изтъкнат победител в тазгодишното издание на трофея е Сара Дж. Маас, като тя спечели категорията за романтично фентъзи с “Дом от пламъци и сенки”, книга трета от сагата “Лунатион” и се върна на върха в тази секция, след като преди година изгуби от колежката си Ребека Ярос (“Четвъртото крило”). В традиционната фентъзи класация спечели “Къщата в лазурното море” на Т. Дж. Клун.
Като цяло обаче наградите на Goodreads през последните си няколко издания позагубиха от блясъка, който имаха в първите години от съществуването си. Според експерти причината затова е в прекалената политическа коректност на номинациите, проблем, който в предишни години дискредитира някога престижните трофеи “Хюго” и “Небюла”. Проучване показа, че само 22% от номинираните са бели мъже, като това е резултат от чистка сред големите издатели, целяща промотиране на представители на малцинствата.
“Хората подценяват колко сериозен е проблемът”, коментира писателят Айзък Йънг. “Големите издателства не допускат издаването на млади мъже, което означава, че талантите не получават подкрепа и финансиране, за да се развият. Така изгубвате цяло едно поколение писатели от мъжки пол”. Колегата му Джон Дъглас добавя, че в резултат от тази политика, днес момчетата четат книги много по-рядко, отколкото преди.
Резултатите са очаквани – повечето от политкоректните книги имат бутикови за Америка тиражи от по 1000 бройки, а издателите компенсират загубите си с нови издания на класики като “Властелинът на пръстените” и “Колелото на времето”, с което получават средства за агитпропа, в който се е превърнала продукцията им. В това време за младите бели автори остава единственият шанс да се пробват със самиздат, което при днешния динамичен модел на продаване в Интернет понякога все пак дава резултат. Можем само да се надяваме идващата администрация на президента Тръмп в Щатите да вземе мерки и да прекрати тази “положителна” дискриминация в книгоиздаването.
Последни коментари