Парис е герой от старогръцките легенди и митове, известен с трагичната си роля в епоса “Илиада”, посветен на троянската война. Във филмовата адаптация “Троя” неговата роля се изпълнява от актьора Орландо Блум.
Парис е син на троянския цар Приам и жена му Хекуба. Преди да се роди майка му сънувала кошмарна факла, запалила родния й град. Тълкуватели й разкрили, че синът й е предречен да погуби града. За да се отърват от него, родителите му го захвърлили в гората, ала там над момчето се смилила мечка, която го откърмила.
Парис израснал като красив и силен младеж. Станал пастир и придобил известност като защитник на другите селяни от крадци и диви животни, поради което се сдобил с прозвището Александър – Закрилника. Един ден при него се отбили три богини – Хера, Афродита и Атина. Те спорили за златна ябълка, на която пишело “На най-хубавата” и се доверили на младежа да отсъди коя наистина е най-красивата, тъй като Парис имал славата на честен в преценката си. Младежът бил изплашен и объркан от божествените красавици, той не могъл да каже категорично коя заслужава ябълката, всъщност подхвърлена им от Ерида – богинята на раздора. Накрая всяка от богините направила голямо обещание на Парис, като Атина му предложила мъдрост, Хера – власт, а Афродита – най-голямата красавица за съпруга. Това убедило Парис да избере богинята на любовта за победител, без да знае, че по този начин си печели враждата на другите две.
Малко след това Парис участвал в спортни игри в Троя и там победил всички, дори великия си брат Хектор. Той бил разкрит като дете на Приам и Хекуба и приет с почести, въпреки предупрежденията на пророчицата Касандра, напомнила, че той ще доведе до гибел на града. Малко по-късно, вече като принц, Парис бил изпратен на посещение. Там съзрял Хубавата Елена и се влюбил лудо в нея, тя също имала очи само за него и избягала с троянския принц в родния му град. Това вбесило домакина им цар Менелай, който вдигнал Спарта и съюзниците й, най-могъща от която била Микена, на война срещу Троя.
Обсадата над Троя се оказала мъчно начинание, което продължило 10 години. Парис не се покрил със слава по време на тази война, тъй като не умеел да се дуелира и дори загубил двубой със спартанския цар Менелай. За сметка на това стрелите му точно поразявали съперниците и в крайна сметка именно той отнел живота на могъщия Ахил, пронизвайки го в единственото му слабо място. В оригиналната поема той е представен в негативна светлина, не са благосклонни към него и митовете на гърците, разказващи за случилото се след края на “Илиада”, където той бива пронизан от отровна стрела, изстреляна от героя Филоктет и умира в агония. Но във филма от 2004-та “Троя” сценаристите са по-благосклонни към него и той сполучва да избегне смъртта, избягвайки с Хубавата Елена след като прострелва смъртоносно Ахил.
Тези различни интерпретации са нормални предвид еволюцията в ценностите на човечеството от времената, когато е писана “Илиада” до наши дни. Някога родолюбието, патриотизма и войнските умения са се тачели като най-важното за един мъж и Парис бива наказан затова, че е откраднал любимата на Менелай. Днес индивидуалните качества и права, както и любовта се възприемат като по-висша ценност и е нормално влюбеният Парис да получи по-благополучна развръзка на живота си. В действителност обаче той е играчка на боговете и може да се спори, че решенията му са предначертани – отвличането на Хубавата Елена е просто поредното действие от трагедия, започнала с ябълката, подхвърлена от Ерида и завършила с опожаряването на Троя.
Интересно е, че макар да носи прозвището му за свое име, Александър Велики никак не долюбвал Парис и предпочитал да се отъждествява с гръцкия герой Ахил. Въпреки това троянският принц е оцелял като архетип на трагичен влюбен до наши дни и затова получава биографията си в съвременен сайт какъвто е нашият 😀
Представен от Александър Драганов
Последни коментари