В традицията на българския обществен живот, българската фантастика за пореден път генерира събитие, което повече разделя, отколкото обединява. Всичко започна доста невинно – снощи аз и други ръководители на фантастични общности получихме покани за участие в обща среща на клуб “Перото”, уикенда на 29-ти и 30-ти октомври. Дотук добре, казал падащия от 12-тия етаж, минавайки покрай шестия. Няма лошо да се съберем общностите, да поговорим и тъй нататък. Още преди да сме говорили обаче в писмото ми направиха впечатление следните цитати – “обща среща с цел да начертаем заедно едно по-продуктивно бъдеще за фантастиката и фендъма в България”, “”предлагаме да се обсъждат възможностите и перспективите за развитие, както и настоящи и бъдещи общи проекти в рамките на фендъма”, ” механизъм за взаимодействие между общностите, правилата на неговото функциониране, начините на представителство на различните общности и фенове вътре в него” “във формат на структуриран дебат с модератор (…) Главна цел на срещата е да се осигури представителство на всички основни гледни точки и да се потърси обща позиция.” Накрая се завършва с “С поглед към бъдещето, заедно.”
Уау! Значи не е минала и година от всичките проблеми с предното събитие със злополучните “Национални Фантастични Награди”, което търсеше окрупняване, та се търси създаването на още по-амбициозна структура. Не е случайно, че писателят Явор Цанев, издал над половината българска фантастика за последните години през издателство “Гаяна”, реагира остро и коментира, че “НФН мутират”, самият той е достатъчно продуктивен, не възнамерява да споделя издателските си планове с организаторите на новия “фендъм” и най-важното, няма вариант, по който те да налагат и диктуват кой кой е в българската фантастика, още по-малко през гласуване. Лично аз потърсих и другата гледна точка, говорих със Стефан Караманов, който е от организаторите, запознах се с неговите аргументи, че става дума за доброволна среща, в която само който иска се обединява, но говорих и с доста хора от клуб “Лазарус” и този път няма да се опитвам да бъда балансиран или умерен. Подкрепям не на 100, а на 1000% позицията на г-н Явор Цанев. Така формулирана, срещата прилича много повече на комисия, която опитва да определя кое е фантастично в България и кое не, кой е фен и кой не и търсят начин, по който да осъществяват пълен контрол над различните фантастични общности в България, като се месят във вътрешните им работи. Това не е голяма изненада за мен, аз и в миналото съм имал проблемни отношения със сайта, който участва с двама представители в организацията, а последната година четох техните редакционни писма, в които личи амбицията за менторстване над клубния живот у нас. Интересно ми е само каква е целта на създаването на структура “един жанр – един фендъм – може би един водач?” и дали не трябва и българските “диви фенове” /по определения на някои от организаторите на НФН/ да бъдат “опитомени”, така че да гласуват “правилни” и “отговорни” решения, като например се откажат от любими автори като Лъвкрафт, за да бъдат “политкоректни” например, както стана на Запад. И ако това ви се струва параноично, за поне един от организаторите знам, че е бил кандидат за депутат от политическа сила, чието европейско семейство е идейно свързано с такива екстремни леви позиции. Това обаче настрана. За мен основното е друго.
~ “Цитаделата” няма претенции към начина, по който работят останалите клубове, фракции, сайтове, групи в социалните мрежи и общности като цяло. Ние нямаме против те да се обединяват, коалират, участват на избори или там каквото смятат да правят.
~ “Цитаделата” не приема ничии претенции към начина, по който ние работим, организираме нашите срещи, нашите награди, темите, които обсъждаме и представяме, книгите и филмите, които представяме и т.н. Поддържаме добри отношения с клуб “Лазарус” и общността около колекция “Дракус”, но те са на принципа приятели, а не другари. А за това каква ни е продуктивността, може да се провери по броя на издадените от това сътрудничество книги. Само за “Цитаделата” те са 4 за последните пет години, “Лазарус” в първите си месеци пуснаха една, а “Дракус” за последните две – 14, без да броим списанието.
~ “Цитаделата” не смята, че е възможно, необходимо или полезно да се окрупнят различните клубове, сайтове и групи в социалните мрежи в една голяма общност, която единствена да представлява фендъма у нас. За нас това е груба реставрация на тоталитарните практики от едно време.
За разлика от друг път, този път няма да пожелая успех в новото начинание. Това не е нещо като сполучливия “Фантастивал” отпреди няколко години, където всички се видяхме, поговорихме, представихме се един на друг, но без сянка от претенция да се месим един на друг във вътрешните работи. Това, което става, е чудовищно и за пръв път от много, много време изпитвам страх от това накъде тръгва жанра у нас.
Накрая искам да кажа нещо съвсем простичко. Никому не желая нищо лошо. Поздравления за организаторите от сайта, за който споменах по-горе, че сме имали проблеми – Shadowdance – задето си върнаха предишната активност, обновиха си дизайна, пускат много ревюта и тъй нататък. И всички останали, които имат дейност, свързана с фантастичното, това е чудесно и действително помага на всички. Само дето аз, а както се вижда и други хора, нямам нужда и желание да синхронизирам дейността си с вашата. Образно казано, нито меда ви искам, нито жилото. Мисля, че последните години работихме така – с “мирно съвместно съществувание” – и целият фендъм, доколкото има единно такова нещо, само спечели това.
Просто ни оставете на мира!
Здравей Сашо! Пиша от името на организаторите и от лично име 🙂
За пълна прозрачност и за всеки четящ тук, да кажа, че ти пратих и писмо на тази тема, но тук искам да коментирам конкретно написаното в статията.
Уважавам, както и всички организатори на тази инициатива, дейността на Цитаделата за българската фантастика и фен общността. Съжалявам ако формулировката ни е прозвучала по някакъв начин обвързваща или обидна за теб, за г-н Цанев, или за който и да е друг. Нашето желание е най-искрено – да няма пререкания. Ти самият в позициите на Цитаделата си изразявал същото желание – в последния си текст говориш за деескалация.
Не организираме нито налагаме някакви правила, задължителни формални обединения или нещо такова. Предлагаме просто да се дискутира тази тема и всеки да си каже мнението. Никога дори не ни е хрумвало каквото и обединение да има, да диктува работата на Цитаделата, Ганая или Шадоуданс – аз лично не бих го приел. Става дума основно да се помисли как да няма конфликти покрай НФН, дали има смисъл от НФН, как да е номинира за Еврокон, дали и от това има смисъл, как да правим готини фестивали и т.н.
Тази среща е част от цял фестивал, за който също каним и който се надяваме да е точно като “готините фестивали с пиене на бира заедно”. Готвим широка програма, която ще обявим скоро и се надявам да е интересна за всеки, включително с панел за клубния живот, където тепърва искаме да си разкажем заедно опит, вкл. твоят с Конан и Цитаделата.
Може би не сме направили всичко това идеално и с достатъчно подготовка и разясняване предварително. Винаги има в какво да се спъне човек. Времето ни е малко и правим каквото можем. Но намеренията ни са най-добри и се надявам да можем да го изясним в движение.
Благодаря ти за комплиментите за Шадоуденс – стараем се там. Менторски тон няма. Позволили сме си едно-две редакционно и едно мнение за НФН от моя страна (плод на фрустрация), оттам нататък дори се опитваме в момента да представяме всички от фендъма – поканили сме и теб да ни изпратиш представяне, доколкото си спомням.
Това не е инициатива на ШД, а инициатива на конкретни хора, които вярваме, че има начин да си говорим на нормален тон и да правим неща заедно – не формално или централизирано, а просто с общи сили.
Последно, понеже в текста ти става дума за моята политическа активност – бил съм кандидат на ПП Зелените през 2013 г. Това беше моят опит да повлияя по някакъв начин на случващото се в България и не открих сред партиите тогава такава, която да е по-автентично свързана с гражданските среди, а не с политическата клика. Всичко това съм описал подробно и публично за всички. Позициите ми са видими на личния ми фейсбук профил за всеки с интерес, и там може да се види лесно, че не съм част от ПП Зелените от 2014 г насам, защото реших да се занимавам с граждански организации на този етап, и че никога не съм имал екстремно леви възгледи, дори напротив. Без да навлизам в политически дискусии, ПП Зелените същи никога не са били екстремно леви. Аз съм човек, който вярва в устойчивото развитие и споделя екологични притеснения, и доколкото знам от общи познати, ти също си такъв човек. Мисля, че имаме повече общо, отколкото различно.
Благодаря за отговора. Моя грешка, че не съм разбрал напускането ти на политическата партия, за което се извинявам. Що се отнася до идеите на партията, в интерес на истината аз съм писал дипломна работа за Зелените в Европа и съм наясно, че не са левица от типа на движение “Че Гевара”, например, но според мен позициите им са в левия спектър на обществените взаимоотношения. Което не е непременно лошо, в някои параметри съм съгласен, но предвид всичко станало във фантастиката у нас и в чужбина – аз не гледам на събитията в България като откъснати от световните – както и някои инциденти от миналото, мисля, че може да се разбере защо аз и Явор Цанев реагираме доста остро, сега видях, че и клуб “Соларис” са така. Нека кажа, че съм малко англичанин относно тема обединения…
Иначе успех със сайта. За представянето, вярно е, че съм поканен, но не мисля за удачно да участвам.
Благодарности и от мен за твоя отговор. Със сигурност има какво да подобрим в комуникацията си (винаги има), но се надявам и ти, и г-н Цанев, и Соларис (споменати в отговора ти) просто да разберат, че нямаме нищо лошо или налагащо наум, нито претенция за нещо повече от диалог. Нямам проблем с отрицателната ви реакция, както казваш е очаквана, но все пак бих положил усилия да се разберем. Може в крайна сметка ти да не виждаш смисъл от такава дискусия, което е напълно ОК, но се надявам да дойдеш на фестивала поне да изпием една бира и да се забавляваме на други теми (вкл за зелените движения по света), пък може от това да изкристализира идея за някоя следваща среща 🙂
Поздрави,
Отговорих ти и на мейла 🙂
Все още ме притеснява разминаването между написаното в поканата и „поясненията под линия“ тук.
Погледнатa отстрани, ситуацията много напомня на самите НФН – „ще организираме награди (среща), каним всички желаещи да се включат“, а в последствие всичко се решава от малък кръг хора, които претендират за национално представителство на фендъма.
Ако наистина целта на срещата е да се обсъдят подходящите методи за представителство в Еврокон през следващата година – ами напишете го. Изреченията в стил „ръководната роля на партията“ не помагат за разбирането, а напротив – предизвикват защитна реакция. Както вече се случи.
Да повторя – тази двойственост е доста притеснителна. Ако нещата продължават в същия дух, не очаквайте симпатии и сътрудничество.