Мракът на този свят

mrak

След като прочетох “Заклинателят” реших да потърся други книги за битки с демони и така попаднах на “Мракът на този свят” /”This Present Darkness”/, осемдесетарски религиозен трилър от писателя Франк Перети, издаван преди вече доста години и в България. Трябва да отбележа обаче, че самият аз четох книгата на английски език, затова при ревюто може да има разлики с официалния превод, който е излизал у нас.
Преди много векове, в древния град Вавилон, ангелският предводител Тал успял да срази демонския княз Рафар в жестока битка, която продължила близо месец. В наши дни /ще рече за героите от книгата – 80-те години на миналия век/ те ще се изправят отново един срещу друг…
Аштън е малък град, който се гордее с колежа си и годишния си карнавал, на който хората идват да се забавляват. Маршал Хогън е възрастен журналист, преместил се да живее там с жена си и дъщеря си от Ню Йорк, с надеждата да намери спокойствие от тревогите на големия град. Много скоро обаче той се сблъсква с необяснима грешка на местната полиция – младата репортерка, която работи във вестника, е хваната и обвинена в проституция, а снимките й, на които има тайна среща на влиятелни хора в града, е унищожена. Макар да се е зарекъл да не се занимава повече с провокативни случаи, Маршал в крайна сметка решава да последва журналистическия си инстинкт и се сблъсква с тайнствена конспирация, която е пуснала пипала из целия свят и сега на фокуса й е на пръв поглед с нищо незабележителния градец Аштън. В същото време един млад пастор има проблеми с малката църква, в която проповядва и бива нападнат от нечисти сили. Разследването на единия и молитвите на другия обаче са оръжията, от които ангела Тал има нужда, за да срази древния си, завърнал се от Ада враг…
“Мракът на този свят” е интригуваща книга от християнска и по-конкретно протестантска гледна точка. В нея е заложена концепцията, че молитвите на вярващите дават сила на ангелите да се намесват в нашия свят, докато окултизмът отключва вратата към влияние на демони. Резултатът от това е, че романът описва паралелно сблъсъци в света на смъртните, които напомнят това, което бихте прочели в стандартен трилър и невидими, но зрелищни битки между ангели и демони, които сякаш са извадени от фентъзи, но в които много хора по света вярват. Както е моя традиция в такива случаи, няма да се наемам да поставям оценка на убежденията на автора, било то в положителна или отрицателна посока. Като книга “Мракът на този свят” според мен има интересна идея и някои силни персонажи, като колоритния журналист Маршал, ангелите Тал и Трискал или отвратителните демони Рафар и Луциус. За съжаление обаче според мен авторът не е успял да фокусира идеите си в стегнат сюжет и на моменти действието е проточено и влачи излишно. От християнска гледна точка, романът утвърждава силата на молитвата и би трябвало да допадне на вярващите, но за други читатели книгата ще се стори прекалено догматична в критиките си към алтернативни духовни учения.
Аз лично не съжалявам, че прочетох “Мракът на този свят”, но и не мога да кажа, че съм особено впечатлен. Сравненията с “Писмата на душевадеца” от К.С. Луис и “Заклинателят” на Уилям Питър Блати, които правят някои критици, а и обикновени читатели, не са в полза на Перети. Но от друга страна, ако ви се чете роман, в който ангели прокуждат демони и Доброто побеждава Злото, едва ли ще останете недоволни.
warfare

3 коментара за Мракът на този свят

  • Цитаделата  :

    […] на Франк Перети, хорър от автора на бестселъра “Мракът на този свят“, който ревюирахме в “Цитаделата” по-рано […]

  • Цитаделата  :

    […] продажбите на Перети са скромни, но постепенно “Мракът на този свят” започва да печели все повече и по-добри отзиви, […]

  • Цитаделата  :

    […] разказа за епичната война между ангели и демони в “Мракът на този свят” и сблъсъка с огнедишащия дракон на греха в […]

Оставете отговор