25 годишни награди за фентъзи и хорър продължават с категорията за Автор на годината. Номинирани за юбилейното издание са полският грандмайстор Анджей Сапковски, гостувалата у нас напролет Джули Кагава и ветеранът на ужасите Клайв Баркър. Може да гласувате до утре в 12ч:
По-долу може да прочетете повече за ПРЕТЕНДЕНТИТЕ…
Анджей Сапковски е полски фентъзи писател, известен най-вече като създател на поредицата “Вещерът”. Над 30 милиона бройки са продадени от книгите му по цял свят, а адаптациите им на сериали и видеоигри правят автора един от най-знаковите творци в историята на фентъзи жанра.
Сапковски започва поредицата “Вещерът”, като участва в конкурс на фантастично списание и печели трето място. Творбата му обаче печели сърцата на читателите и вдъхновява цял цикъл произведения, публикувани в сборници. Те правят автора им изключително успешен първо в родината му, а после и в останалия свят.
Цялата му биография може да прочетете ТУК!
Джули Кагава е американска писателка от японски произход, чиято звезда изгря с фентъзи-сагата The Iron Fey. Кагава е родена на 12 октомври 1982 година в Сакраменто, Калифорния. На девет години обаче се мести на Хаваите. В този период от живота си Джули се влюбва в книгите, а в тийнейджърска възраст започва да пише. След като завършва образованието си успява да продаде първата си книга и започва да пише професионално.
Това е “Железният крал”, книга първа от поредицата “Железните феи”, епично фентъзи, носещо маската на паранормален романс. Става дума за момиче, което открива, че е свързано с вълшебния свят на феите и се влюбва с сина на кралица Маб, ледения принц Аш. Тя се оказва и единствената, която може да спаси вълшебните същества от старите приказки, които биват нападнати от нова раса Железни феи. Успехът на оригиналната поредица кара Кагава да започне втора серия, Call of the Forgotten.
Цялата й биография може да прочетете ТУК!
Клайв Баркър е роден в Ливърпул, Обединеното Кралство. Основното си образование получава в училището Довдейл, а средното – гимназията Куори Банк, която също се намира в Ливърпул. След това младията Клайв кандидатства за висше и е приет в Ливърпулския университет, специалност английски език и философия.
Клайв не просто се интересувал от фентъзи. Той живеел в свой собствен свят, пълен с чудовища и призраци. И тогава той осъзнал, че предпочита мрачните и тъмни вселени на хоръра, отколкото много светли истории, изпълнени с герои, които побеждават злодея. Онова, което най-много го привличало в подобни истории били образите на хора, които доброволно пристъпвали в мрака, търсейки необяснимото. Тогава младият Клайв завинаги преминал на страната на хоръра.
Цялата му биография може да прочетете ТУК!
За категорията
Наградата за Автор на годината съществува от 2002 година, което я прави една от най-старите в историята на клуба. Пръв неин носител е майсторът магьосник Реймънд Фийст, а през годините неини носители са ставали легенди като Тери Брукс, Дж.К. Роулинг, Рик Риърдън и Стивън Кинг. Миналата година трофеят отиде в ръцете на сър Иън Ливингстън, създател на култовата поредица книги-игри “Битки Безброй”. Кой ще го наследи на върха решавате ВИЕ!








Висок интерес и за това гласуване, победителят печели с 40% от подадените 43 гласа или иначе казано – 17 на 15. Третият е с 11, така че също не изостана твърде много.
Очаквайте обявяването на името на шампиона през януари.