Дени Вилньов

Denis_Villeneuve_by_Gage_Skidmore

Дени Вилньов е канадски филмов режисьор с богата кариера. Той се превърна в любимец на феновете с продължението на “Блейд Рънър” и двете части на “Дюн”, които засне през последното десетилетие.

Вилньов е роден на 3 октомври 1967 година в малко селце насред ледения Квебек. Баща му е нотариус, а майка му е стояла вкъщи, за да изгледа четирите си деца. Дени учи в тази част на родината си, като учи за кинодеец като студент, в университета на Квебек. По-късно, заради успешната си кариера, той получава почетен докторат в Монреал.

Кариерата на Вилньов започва с френскоезични драми, а най-успешната от тях, Incendies, излязла през 2010 година, получава номинация за Оскар в категорията за чуждоезичен филм. По-късно Дени започва да снима англоезични продукции и се насочва към жанра на трилъра, като върхът му в тази категория е Sicario от 2015 година, посветен на борбата с мексиканските наркокартели.

Дени Вилньов навлиза в жанра на фантастиката през 2016 година с “Първи контакт”, история с участието на Ейми Адамс, която разказва за трудностите при осъществяването на комуникация с извънземен вид. Година по-късно режисьорът постига първия си голям успех с “Блейд Рънър 2049”, продължение на култовия филм от Ридли Скот с участието на Джаред Лето, което среща подкрепата на критиката, но не предизвиква голям зрителски интерес.

dune amazing poster

Въпреки това “Уорнър” решават да се доверят на Вилньов и му предоставят правата за филмиране на епичната фантастика “Дюн” на Франк Хърбърт, макар досегашните опити за екранизирането й да са давали противоречив резултат – Алехандро Ходоровски дори не успява да снима продукцията си през 70-те, а Дейвид Линч го прави през 80-те, но без касов успех. Дени обаче успява да се справи и пресъздава убедително света на космическата сага с помощта на великолепния актьор Тимъти Шаламе и гениалния композитор Ханс Цимър, който се отказва от сътрудничество с Кристофър Нолан по филма му “Тенет”, за да направи музиката за “Дюн”.

Първата част от “Дюн” излиза по кината през 2021 година в разгара на пандемията от коронавирус, като е пусната едновременно по кината и в Интернет, нещо, което сериозно ядосва режисьора, настояващ, че филмът му следва да се види на голям екран. Въпреки това продукцията му постига приходи от над 400 милиона долара, а Вилньов е уверен, че е могло и много повече. “Уорнър” отново му се доверяват и финансират и втората част от филма му, а първата печели множество награди “Оскар” и номинация в категорията за най-добър филм.

“Дюн: Част втора” се появи по кината по-рано тази година и оправда очакванията на Дени, като спечели приходи от над 700 милиона долара и успя да разкаже по великолепен начин романа на Франк Хърбърт, а след десетилетия на разочарования, сагата най-сетне се превръща в една от големите поредици на научнофантастичното кино.  Вилньов смята да заснеме и трета част, “Месията на Дюн”, която ще завърши сюжетната арка на Пол Атреидски, главния герой в поредицата, изигран от Шаламе.

Дени Вилньов е уважаван и обичан филмов режисьор, сравняван заради приноса си към жанра с Джордж Лукас, Джеймс Камерън и най-вече с Кристофър Нолан, заради донякъде сходното усещане от филмите им. Пожелаваме му още много успешни хитове, които да ни гарантират щастливи мигове в киносалоните.

dune wurm

Представен от д-р Александър Драганов

Тагове:  ,

Оставете отговор